Scroll Top
Statut

Statut Fundacji

Fundacja Aktywni w Pracy

POSTANOWIENIA OGÓLNE

§ 1

Fundacja pod nazwą Fundacja Aktywni w Pracy, ustanowiona aktem notarialnym z dnia 1 kwietnia 2009 roku (Repertorium 2766/2009), zawartym przed Notariuszem Anną Kacprzak-Kucharską, przez Fundatorów: Annę Przybysz oraz Danutę Załęcką, działa na podstawie przepisów Ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach (tekst jednolity: Dz. U. z 1991 r. Nr 46 poz. 203 z późn. zm.), postanowień aktu fundacji oraz postanowień aktu fundacji oraz postanowień niniejszego statutu.

§ 2
  1. Fundacja ma osobowość prawną.
  2. Siedzibą Fundacji jest miasto Łomża w Województwie Podlaskim.
  3. Czas trwania Fundacji jest nie oznaczony.
  4. Właściwym ministrem jest Minister Pracy i Polityki Społecznej.
  5. Fundacja działa na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, a także może prowadzić działalność poza granicami kraju. Dla celów współpracy z zagranicą Fundacja może posługiwać się tłumaczeniem nazwy w wybranych językach obcych.
  6. Fundacja może posługiwać się pieczęciami podłużnymi i okrągłymi do oznaczania swoich pism i dokumentów.
§ 3
  1. Fundacja może prowadzić działalność gospodarczą w rozmiarze służącym realizacji celów statutowych Fundacji – bezpośrednio lub za pomocą wyodrębnionych jednostek organizacyjnych wskazanych w ust. 2.
  2. Fundacja może tworzyć własne oddziały, przedstawicielstwa i zakłady, a także przystępować do spółdzielni, spółek i stowarzyszeń.
  3. Fundacja może wystąpić o nadanie statusu zakładu pracy chronionej, a także może tworzyć ośrodki integracji społecznej, warsztaty terapii zajęciowej i zakłady aktywności zawodowej zgodnie z obowiązującymi przepisami.
§ 4

Celami działalności Fundacji są:

  1. wspieranie rehabilitacji i aktywizacji zawodowej oraz społecznej osób niepełnosprawnych;
  2. prowadzenie działań na rzecz poprawy stanu zdrowia mieszkańców Polski, z naciskiem na rehabilitację zdrowotną osób niepełnosprawnych;
  3. udzielanie pomocy uchodźcom oraz migrantom ekonomicznym znajdującym się na terytorium Polski;
  4. zwalczanie zjawisk dyskryminacji zawodowej ze względu na wiek, stan zdrowia, płeć, narodowość, lub religię;
  5. wspieranie osób i organizacji prowadzących działalność naukową, naukowo-techniczną, oświatową, kulturalną, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska i dobroczynności;
  6. wspieranie rozwoju drobnej przedsiębiorczości oraz wspieranie rozwoju ekonomii społecznej w Polsce.
§ 5

Fundacja realizuje swoje cele w szczególności poprzez:

  1. inicjowanie, organizowanie i prowadzenie różnorodnych form opieki zdrowotnej, rehabilitacji oraz opieki społecznej dzieci i osób starszych, w tym w szczególności osób niepełnosprawnych;
  2. prowadzenie działalności informacyjnej, szkoleniowej i doradczej na rzecz beneficjentów wskazanych w § 4;
  3. prowadzenie działań na rzecz zwiększenia zatrudnienia poprzez podnoszenie kwalifikacji zawodowych;
  4. prowadzenie akcji promocyjnych, informacyjnych i szkoleniowych dla pracodawców, organizacji i osób, w celu przełamywania barier w zatrudnianiu beneficjentów wskazanych w § 4;
  5. prowadzenie agencji zatrudnienia zajmujących się pośrednictwem pracy lub doradztwem zawodowym;
  6. prowadzenie placówek medycznych, szkół, i ośrodków integracji społecznej;
  7. prowadzenie zakładów pracy chronionej, zakładów aktywności zawodowej i warsztatów terapii zajęciowej;
  8. pomoc przedsiębiorstwom zatrudniającym osoby wskazane w § 4 w zakresie tworzenia i / lub utrzymania miejsc pracy dla tychże osób;
  9. współpracę z instytucjami państwowymi oraz organizacjami pozarządowymi działającymi w zakresie objętym celami Fundacji oraz współprace z krajowymi i zagranicznymi fundacjami, stowarzyszeniami oraz osobami fizycznymi;
  10. wspieranie działalności innych osób i instytucji, działanie których może być pomocne w osiąganiu celów przyjętych przez Fundację;
  11. Podejmowanie innych przedsięwzięć gospodarczych i charytatywnych, które mogą być pomocne w osiąganiu celów przyjętych przez Fundację.

MAJĄTEK FUNDACJI

§ 6
  1. Majątek Fundacji stanowi fundusz założycielski w kwocie 6 000 złotych (słownie złotych: sześć tysięcy) wymieniony w akcie notarialnym jej ustanowienia.
  2. Z funduszu założycielskiego na działalność gospodarczą przeznacza się kwotę 2 000 złotych (słownie złotych: dwa tysiące).
  3. Przychody Fundacji pochodzić mogą w szczególności z:
    • darowizn, spadków, zapisów;
    • dotacji, subwencji oraz grantów;
    • dochodów ze zbiórek i imprez publicznych;
    • dochodów z majątku Fundacji;
    • dochodów z działalności gospodarczej Fundacji.
§ 7
  1. Dochody z darowizn, spadków i zapisów mogą być użyte na realizację wszystkich celów Fundacji, jeżeli ofiarodawcy nie postanowili inaczej.
  2. W sprawach przyjęcia darowizn i dziedziczenia oświadczenia wymagane przepisami prawa składa Zarząd Fundacji.
  3. W przypadku powołania Fundacji do dziedziczenia, jej Zarząd składa oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza tylko wówczas, gdy w chwili złożenia tego oświadczenia jest oczywiste, że stan czynny spadku znacznie przewyższa długi spadkowe.
  4. Fundacja może udzielać osobom trzecim pożyczek i dotacji z majątku własnego, a także ze środków celowych otrzymanych od innych darczyńców, przy czym przeznaczenie tych pożyczek i dotacji musi być zgodne z celami statutowymi Fundacji.
§ 8
  1. Do zbycia przez Zarząd majątku trwałego o wartości księgowej przekraczającej 100000 złotych (słownie złotych: sto tysięcy) wymagana jest zgoda Rady Fundacji wyrażona w formie uchwały.
  2. Do nabycia, zbycia lub obciążenia przez Zarząd nieruchomości wymagana jest zgoda Rady Fundacji wyrażona w formie uchwały.

ZASADY PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ

§ 9

Przedmiotem działalności gospodarczej Fundacji w zakresie niezbędnym do realizacji celów statutowych może być:

  1. produkcja pozostałych wyrobów tekstylnych;
  2. drukowanie i działalność usługowa związana z poligrafią;
  3. wydawanie książek i periodyków oraz pozostała działalność wydawnicza;
  4. doradztwo związane z zarządzaniem;
  5. działalność związana z wyszukiwaniem miejsc pracy i pozyskiwaniem pracowników;
  6. działalność agencji pracy tymczasowej;
  7. pozostała działalność związana z udostępnianiem pracowników;
  8. działalność wspomagająca edukację;
  9. pozaszkolne formy edukacji;
  10. pomoc społeczna z zakwaterowaniem dla osób z zaburzeniami psychicznymi;
  11. pomoc społeczna z zakwaterowaniem dla osób w podeszłym wieku i osób niepełnosprawnych;
  12. pozostała pomoc społeczna z zakwaterowaniem;
  13. pomoc społeczna bez zakwaterowania dla osób w podeszłym wieku i osób niepełnosprawnych;
  14. pozostała pomoc społeczna bez zakwaterowania, gdzie indziej nie sklasyfikowana;
  15. pozostała działalność w zakresie opieki zdrowotnej, w tym działalność fizjoterapeutyczna;
  16. sprzątanie obiektów;
  17. działalność usługowa związana z zagospodarowaniem terenów zieleni
  18. działalność związana z administracyjną obsługą biura;
  19. działalność centrów telefonicznych (call center);
  20. prowadzenie punktów handlu detalicznego (sklepy);
  21. prowadzenie punktów gastronomicznych (bary, restauracje).
§ 10
  1. Działalnością gospodarczą lub odpłatną statutową prowadzoną bezpośrednio przez Fundację kieruje Zarząd Fundacji lub osoba upoważniona przez Zarząd Fundacji.
  2. Decyzją Zarządu Fundacji może nastąpić przekształcenie prowadzącego działalność gospodarczą lub odpłatną statutową zakładu w wyodrębnioną jednostkę organizacyjną Fundacji samobilansującą się, tj. wyodrębnioną księgowo i organizacyjnie.
  3. W przypadku określonym w ust. 1 zakład taki staje się w stosunku do zatrudnianych w nim osób pracodawcą w rozumieniu Kodeksu pracy. Kierownik tak wyodrębnionego zakładu staje się kierownikiem w rozumieniu Kodeksu Pracy.
  4. Kierownik zakładu jest pełnomocnikiem Zarządu, upoważnionym do wszelkich czynności związanym z kierowaniem zakładem z zastrzeżeniem ust. 5. Zarząd Fundacji uchwałą może ustanowić regulamin zakładu określający m.in. szczegółowo uprawnienia i obowiązki kierownika.
  5. W przypadku nieobecności kierownika zakładu Zarząd Fundacji może uchwałą oddelegować członka Zarządu Fundacji do pełnienia obowiązków kierownika zakładu.
  6. Kierownik zakładu wskazanego w ust. 1 jest zobowiązany sporządzić oraz przedstawić do zatwierdzenia Zarządowi Fundacji sprawozdanie z działalności oraz sprawozdanie finansowe w nieprzekraczalnym terminie dwóch miesięcy od zakończenia danego roku obrotowego.
  7. Każdorazowo zgody Zarządu Fundacji wymaga zaciągnięcie przez kierownika zakładu praw lub obowiązków majątkowych o wartości przekraczającej łącznie równowartość 50 000 złotych (słownie złotych: pięćdziesiąt tysięcy złotych), o ile nie jest to nabycie, zbycie, lub obciążenie nieruchomości.
  8. Wszystkie regulaminy wewnętrzne zakładu podlegają zatwierdzeniu przez Zarząd Fundacji.
§ 11
  1. Fundacja prowadzi gospodarkę finansową i księgi rachunkowe na zasadach określonych odrębnymi przepisami.
  2. Fundacja prowadzi działalność gospodarczą według opracowywanych planów rocznych. Działalność gospodarcza powinna zapewnić pełny zwrot poniesionych nakładów, a ewentualny dodatkowy dochód z niej przeznaczony jest na finansowanie działalności statutowej.
  3. Składniki majątku trwałego wykorzystywane w działalności gospodarczej podlegają amortyzacji i umarzaniu według obowiązujących zasad.

ORGANY FUNDACJI

§ 12
  1. Organami Fundacji są:
    • Rada Fundacji;
    • Zarząd Fundacji.
  2. Rada Fundacji może powoływać doraźne lub stałe komisje o charakterze kontrolnym lub doradczym. Komisje te działają w oparciu o pełnomocnictwo udzielone przez Radę Fundacji.
  3. Nie jest dopuszczalne łączenie funkcji Członka Rady Fundacji oraz Członka Zarządu. W przypadku powołania lub oddelegowania członka Rady Fundacji do Zarządu Fundacji jego członkostwo w Radzie Fundacji ulega zawieszeniu na cały okres pełnienia funkcji Członka Zarządu. W żadnym przypadku jednakże liczba aktywnych członków Rady nie może być mniejsza próg określony w § 13 ust. 1 Statutu.
§ 13
  1. W skład Rady Fundacji wchodzą fundatorzy oraz osoby fizyczne powołane do rady Fundacji, przy czym skład Rady Fundacji powinien liczyć od dwóch do pięciu osób.
  2. Pierwszy skład Rady Fundacji jest określony przez Fundatorów. Dalsze zmiany w składzie Rady Fundacji są dokonywane przez Radę Fundacji z zastosowaniem postanowień ust. 3.
  3. Do Rady Fundacji mogą być powołane osoby trzecie, uchwałą Rady Fundacji podjętą jednogłośnie w obecności wszystkich aktywnych członków Rady Fundacji.
  4. W przypadku rezygnacji, śmierci lub utraty zdolności do czynności prawnych przez Członka Rady Fundacji pozostali członkowie Rady Fundacji mogą dokonać wyboru uzupełniającego w trybie określonym w ust. 3.
  5. Członek Rady Fundacji z tytułu pełnienia swoich funkcji, może otrzymywać wynagrodzenie w wysokości nie wyższej niż dwukrotność przeciętnego wynagrodzenia w gospodarcze, obowiązującego w poprzednim roku kalendarzowym.
  6. Członkostwo w Radzie Fundacji jest dożywotnie z zastrzeżeniem ust. 7.
  7. Utrata statusu Członka Rady Fundacji następuje wskutek:
    • dobrowolnej rezygnacji;
    • śmierci;
    • utraty zdolności do czynności prawnych lub jej ograniczenia skutkującego niemożnością uczestniczenia w pracach Rady Fundacji;
    • na wniosek Zarządu Fundacji w przypadku stwierdzenia działania na szkodę Fundacji lub występowania istotnego konfliktu interesów pomiędzy Członkiem Rady a Fundacją. Wniosek taki podlega zatwierdzeniu przez Radę Fundacji.
    • Postanowienia ust. 7 odnoszą się także do Fundatora.
  8. W przypadku rezygnacji członek Rady Fundacji powinien złożyć stosowne oświadczenie woli wobec Fundacji na piśmie, bez konieczności podania uzasadnienia.
  9. Dopuszczalne jest ustanowienie pełnomocnictwa do udziału w posiedzeniach Rady Fundacji.
  10. Rada Fundacji jednogłośnie wyłania ze swojego grona Przewodniczącego Rady.
  11. Przewodniczący Rady Fundacji odpowiada za organizację pracy Rady, a także reprezentuje Fundację w stosunku do Zarządu Fundacji.
§ 14
  1. Posiedzenie Rady odbywają się przynajmniej cztery razy w roku kalendarzowym, przy czym mogą być prowadzone także zdalnie za pomocą środków komunikacji elektronicznej ustanowionych przez Fundację.
  2. Posiedzenia Rady Fundacji mogą być zwoływane przez Przewodniczącego Rady, a także na pisemny wniosek każdego członka Rady Fundacji oraz Zarządu Fundacji. Zawiadomienie o posiedzeniu powinno być doręczone każdemu członkowi Rady z 14 dniowym wyprzedzeniem.
  3. Dopuszczalne jest zwołanie i odbycie posiedzenia Rady z pominięciem postanowień ust. 3, o ile w posiedzeniu takim wezmą udział wszyscy członkowie Rady i żaden z nich nie sprzeciwi się takiemu trybowi.
  4. ile zapisy statutu nie stanowią inaczej Rada Fundacji podejmuje decyzje zwykłą większością głosów w obecności wszystkich członków Rady. W przypadku równej liczby głosów za i przeciw decyduje głos Przewodniczącego Rady.
§ 15
  1. Do wyłącznej kompetencji Rady Fundacji należy:
    • sprawowanie nadzoru nad działalnością Fundacji;
    • określanie kierunków działań Fundacji;
    • zatwierdzenie rocznych planów działalności Fundacji oraz jej budżetu;
    • nadzór nad działalnością Zarządu, przyjmowanie corocznych sprawozdań lub bilansu, kontrola realizacji budżetu oraz uchwał Rady i udzielenie Członkom Zarządu absolutorium;
    • powoływanie i odwoływanie Zarządu lub poszczególnych Członków Zarządu
    • ustalanie maksymalnej sumy zobowiązań, jakie w danym roku obrachunkowym może zaciągać samodzielnie Zarząd;
    • uchwalenie Regulaminu Zarządu, czynność obligatoryjna w przypadku powołania Zarządu liczącego więcej niż jedną osobę;
    • dokonywanie zmian w statucie, o ile nie są one sprzeczne z Aktem Fundacji;
    • podejmowanie decyzji o zmianie siedziby Fundacji, likwidacji Fundacji lub połączeniu z inną Fundacją;
    • ustalenie zasad i wysokości wynagrodzenia za prace Członków Zarządu oraz przyznawanie premii i nagród.
  2. Na każdy wniosek każdego członka Rady Fundacji Zarząd Fundacji jest zobowiązany do przedstawienia sprawozdań w każdej sprawie dotyczącej Fundacji.
  3. Członek Rady Fundacji może ustanowić pełnomocnika do kontaktów z Zarządem Fundacji w zakresie wskazanym w ust. 2.
§ 16
  1. Zarząd składa się z jednego do trzech członków, w tym Prezesa Zarządu.
  2. Zarząd kieruje działalnością Fundacji i odpowiada za jej wyniki finansowe.
  3. Pracami zarządu kieruje Prezes Zarządu.
  4. Zarząd pracuje w oparciu o Regulamin Zarządu, uchwalony przez Radę Fundacji.
  5. Zarząd podejmuje decyzje zwykłą większością głosów w obecności wszystkich członków zarządu. W przypadku równej ilości głosów za i przeciw decyduje głos Prezesa Zarządu.
§ 17
  1. Do kompetencji Zarządu należą wszelkie decyzje nie zastrzeżone do wyłącznej kompetencji Rady Fundacji, w tym w szczególności:
    • kierowanie bieżącą działalnością Fundacji;
    • sprawowanie zarządu nad majątkiem Fundacji;
    • zaciąganie praw i zobowiązań w imieniu Fundacji;
    • powoływanie przedstawicielstw i filii Fundacji, także tworzenie spółek prawa handlowego, przystępowanie do istniejących spółek oraz przystępowanie do stowarzyszeń;
    • przyjmowanie darowizn, spadków, zapisów, subwencji, dotacji;
    • opracowanie rocznych planów działalności oraz sprawozdań i bilansów Fundacji.
  2. Do zaciągania praw i obowiązków w imieniu Fundacji upoważniony jest każdy członek Zarządu Fundacji działający jednoosobowo.
  3. Zarząd zobowiązany jest przedkładać Radzie Fundacji Roczne sprawozdanie z działalności Fundacji oraz sprawozdanie finansowe za rok poprzedni.
  4. Pracownicy Fundacji podlegają Zarządowi (z wyłączeniem pracowników zakładów wskazanych w § 10 ust. 2 Statutu), który ustala zasady i wysokość ich wynagrodzenia.

PRZEPISY KOŃCOWE

§ 18
  1. Dla efektywnego urzeczywistniania swoich celów Fundacja może połączyć się z inną fundacją.
  2. Połączenie nie może nastąpić, jeśli w jego wyniku mógłby się zmienić cel Fundacji.
  3. Decyzję o połączeniu podejmuje Rada w drodze uchwały podejmowanej na wniosek Zarządu.
§ 19
  1. Likwidacja Fundacji może nastąpić w następującym przypadku:
    • wyczerpania się majątku Fundacji;
    • osiągnięcia celów, dla realizacji których Fundacja została powołana;
    • niemożności kontynuowania działalności wskutek zmian przepisów prawa.
  2. Za likwidację Fundacji odpowiada likwidator powołany przez Radę Fundacji. Likwidatorem może być dowolny członek Zarządu Fundacji.
  3. Środki finansowe pozostałe po likwidacji Fundacji podlegają decyzją Likwidatora przekazaniu na cel społecznie użyteczny zgodny z celami Fundacji.

Data: 4 marca 2024 roku

Preferencje prywatności
Kiedy odwiedzasz naszą stronę internetową, może ona przechowywać informacje za pośrednictwem Twojej przeglądarki z określonych usług, zazwyczaj w formie plików cookie. Tutaj możesz zmienić swoje preferencje prywatności. Należy pamiętać, że blokowanie niektórych typów plików cookie może mieć wpływ na Twoje doświadczenia na naszej stronie internetowej i oferowanych przez nas usługach.
Skip to content